Donations

Memoriams

Ernest Agua

Donated by In memory of
Angelo, Tony & Maureen Roy Angelo
Burns, Jack & Kristi Al, Elsie, Maxine Maderious & Lee Yacovetti
Ciesynski, Rich Dorothy Ciesynski
Coit, Marion Bryant Friend
Cuitti, Mark & Marjorie Ruth Gainey
Davidson, Patrick Ray Dowling
Dias, Graig & Helen Manny De Souza
Faulkner, Thomas R. Jim, Tom & Ron Faulkner
Glaziers Union #169 Pierce Deal
Gomes, Rich Tammy Zaccardo
Green, Derek Archie Green
Grogan, Steve Chuck Chute
Dick Koenig
William McCabe Jr.
Harrington, William Al Zampa
Heckman, Mr. & Mrs. Joel Alfred Zampa
Hetzel, Jim Deceased Ironworkers #378
Hollinger, Al Claire Hollinger
Ironworker Retirees #378 Albert Chambers
Albert Ghiorso
Albert Lallement
Alfred Corpus
Angelo Inocencio
Antonio Garcia
Archibald Blair
Arthur Nilsen
Barry Neely
Bede Sticka
Ben Jackson
Benjamin Mork
Bernard Willis
Billy Turley
Bob Brewer
Bob Van Booven
Bobby Gonzales
Bradley Fisher
Calvin Kinney
Carl Monaghan
Carlos Guzman
Charles Chute
Charles Crawford
Charles Hance
Charles Mezzatesta
Charles Muehl
Charles Shermoen
Christopher Verdon
Clair Bottorf
Clair Clements
Clarence Anderson
Claude Sams
Curtis Applegate
Dallas Gillaspey
Daniel Campbell
Daniel Curiel
Daniel Stout
David French
David Marques
David McCabe
David Mecklenburg
Dean Van Pelt
Dennis Chilton
Donald Schaffer
Donald Swank
Douglas Stoner
Earl Brooks
Earl Capstick
Earl Clayborn
Earl Patz
Ed Willes
Edward Poitra
Emery Shepherd
Emilio Rivera Jr.
Everado Cardenas
Farley Rice
Felix Barreras
Fidel Torres
Floyd Lanksford
Frank England
Frank Shockley
Gary Hutton
Gary McDaniel
Gary Overcash
George Bezdek
George Schwindeman
George Villegas
Gene Smith
Gerald Biskner
Gerald Reiswig
Gilbert Lopez, Sr.
Harlow Newton
Henry Middleton
Herman Kindt
J.E. Williams
Jack Barnhill
Jack Pineo
Jack Self
James Rowland
Jeff Ramage
Jerald Wallis
Jessie Burns
Jim Hetzel
Jim O’ Neal
Joe Baca
Joe Greco
John Caito Sr.
John Curley
John Dudenhoffer
John Fashey
John Figueroa
John Langston
John Siegel
Johnny Kuhlmann
Jose Pantoja
Justin Robello
Kenneth Anderson
Kenneth Jones
Larry Brown
Larry Mc Curry
Larry Reyes
Laurence Johnson
Lee Akers
Lester Gay
Lester Lundgren
Lonnie Bock
Lonnie Brewer
Lonnie Walden
Loss Glazier
Louis Katzman
Luis Villegas
Mark Davis
Mark White
Martin Wilcox
Marvin Ingraham
Matthew Nivins
Max Brooks
Michael Ewing
Michael Haley
Michael McCabe
Mike O’Leary
Mike Parslow
Morris McCoy
Neal Clayton Sr.
Nicolas Garcia
Oscar Bohrer
Pat Powell
Paul Mac Farlane
Pauline Jacques
Philip Ebker
R. B. Jones
Ray Martin
Raymond Burciaga
Richard Castillo
Richard Dougherty
Richard Mortensen
Richard Prien
Richard Rethorn
Robert Benhart
Robert Gray
Robert Hanson
Robert Jennings
Robert Lange
Robert Ludwig
Robert McDonald
Robert Sandberg
Robert Spencer
Robert Weiss
Robert Woodruff
Roberto Molina
Roger Cates
Roger Cates
Ronald Apiag
Ronald Richards
Rosenaldo Gonzales
Roy Boldt
Roy Turley
Rudolph Vanden Brock
Russell Copping
Russell Sousa
Russel Strock
Salvador Martinez
Samuel Gipson Jr.
Scott Vanfossan
Shaunacie Yazzie
Simon Alamillo
Stanley Rogge
Steve Jacques
Steve Parrish
Sydney Ross
Ted Kregoski
Terry Fritsch
Terry Mays
Terry Vanden Brock
Thelbert Frisby
Thomas Clark
Thomas Fleming
Thomas Hout
Tim Kolman
Tom Alger
Tom Browne
Tom Faulkner
Tom Mowbray
Toxie Myers
Victor Self
Vincent Martin Jr.
Walter Berry
Walter Goss
Wilbert Katzmann
William Bowles
William Graves
William Kniffin
William Rostron
William Sonnenberg
William Sorro
Zhen Yao
Ironworkers Union #229 All fallen brothers & sisters
Ironworkers Union #416 Bruce Gerometta
Deceased members #433
Don Holmes
Frank Caine
Justin Bunch
Pete Pino
Iron Workers #416 Motorcycle Club Bruce Gerometta
Ironworkers Union #433 Deceased Members
Johnson, Rod Al Zampa
Kato, Gene Francess Hallie
Keeble, Hart Tony Cruze Sr.
Laborers Union #652 Louie Bravo
Ladouceur, Joan Ed Ladouceur
Leal, Larry & Myrna Christopher Bellecci
Luchini, Richard & Rhonda Richard De Martile
McMahon, John John & Robert Kennedy
Milner, Barb Robert Lange
Mowbray, Mary Tom Mowbray
Myers, Toxie Dick Eisenlauer
Ide “Rebel” Eager
Pallotta, Emmalee Babe Pallotta
Patterson, Joyce Bill Patterson
Patterson, Richard Alfred Zampa
Payne, Keneth Bill Patterson
Plumbers & Fitters Union #246 Deceased members
Prentice, Dan Deceased Ironworkers #433
Pruett, Jim & Sybil Deceased Ironworkers #378
Al Zampa
Reese, Harlod & Angela Bill Ligon
Robert Lux Ironworkers #378 Bradley Fisher
Roda, Frank & Doris Deceased Ironworkers #378
Deceased Ironworkers #378
Sanzo, Anthony Skip & Arnold Phillips Sanzo
Self, Vic John K. Sadie
Simon, Kenneth Herman Martin
Simons, Gina & Neil Alfred “Buddy” Maderious
Skidmore, Jeff Deceased Ironworkers
So. CA Dist. Council Plasterers Alfred Zampa
Sprinkler Fitters Union #483 Alan Duncan
Albert Barnwell
Alvin Hendrix
Andre Ockman
Andrew Sutak
Bernard Valentine
Bob Lockwood
Carlos Anaya Sr.
Charles Bagwell
Chester Miller
Christopher Simon
Cy Noel
Darrell Montgomery
Dennis Cummings
Dennis Ferguson
Douglas Miles
Doyle Hackworth
Ed Strasser
Everett North
Fano Borelis
George Rhodes
Harold Hood
Howard Breivik
Jack Nunes
James Greer
James Moreau
James Nickerson
James Troia
Jesus Savedra
John Beckwith
John Crowley
J. R. Skillman
Kenneth Partoyan
Kenny Sawyer
Lawrence Foster
Lawrence Torgerson
Marion Ferrell
Michael Pygeorge
Paul Benter
Price Moats
Rich Luchini
Richard Kilgore
Robert Mc Garry
Roland Evon
Royal Dennis
Rudy Waschau
Rudy Zavaleta
Stephen Maeder
Ted Bryson
Theophilus Mills
Theo Mills Jr.
Thomas Carrigg
Thomas Mercer
Tom Frost
Vernon Howell
Vernon Vierra
Victor Bender
Walter Bailey
William Kersmeier
Sprinkler Fitters Union #709 A.T. Dickerson
Adam Pacheco
Alex Recio
Alex Samarin
Deceased Members
Herman Ayala
John Irwin
Lawrence Belcher
Richard Marino
Russell Zieemy
Steve Phillips
Walter Mical Jr.
William Pratt Jr.
Steele, Carrie Deceased Ironworkers #378
Swafford, Barbara Jerry Smith
Teamsters Union #315 George Sveum
Wallace, Madeline Noel Wallace
Walsh, Pat Patrick Walsh
Zampa, Dennis Father of L. Etcheverry
John Vierra
Marie Meulpolder
Zampa, Dick & Anne Al Cargo
Al Giorgetti
Angelo Lucido
Anna Puentes
Archie Green
Augie Pecorelli
Barbara Madden
Betsy Gonzales
Betty (Wilson) Little
Betty Quilici
Betty Zampa
Bill Stuckey
Bob Beam
Bob Georgine
Bob Lindley
Bruce Gerometta
“Cal” Caligeri
Carmela Buscaglia
Clara Mc Entorffer
Dave Alvarado
David Zweifel
Mr. Delozier
Diva Silva
Dorothy Ciesynski
Dylan (Joe Ward’s Grandson)
Earl Rhodes
Ed Mackin
Elvera Flores
Enrique Barba
Ernie Schorno
Estelle Esqueda
Floyd Peters
Frances Shelton
Frank Caine
Fred Matecki
Gary Dias
George Kratzer
George Lakeman
George Paris Jr.
Hank Triglia
Harley Holderby
Harold Hutson
Helen Machado
Hope Miller
Howard Liebgold
Irene Dias
Irene Kennedy
James Burton
James Burton
Jeri Hrdin
Jim Willis
Jim Yeafoli
Jimmy White
JoAnn Norment
Joel Heckmann
John Byrne
John Rovea
John Verducci
Joyce Oliver
Joyce Prentice
Julie Pagni
June Katich
Karel Reyenga
Karolyn Ligon
Kitty Sickler
Laura Pedrotti
Laura Sturgill
Lee Chambers
Leslie Braga
Lupe Beam
Marian Stiles
Marilyn Adair
Mark Cordone’s sister Linda
Matthew Silva
Mel Airoldi
Merlene Flores
Mike Kotchevar
Mr. Luchini
Mrs. Taylor
Nando Griffanti
Nick Lee
Nino Pezzuti
Noel Wallace
Norm Markus
Pat Robbins
Paul Foley
Paula Myers
Ray Moreno
Ray Pallotta
Raymond Burton Sr.
Reno Catalli
Richard A. Ciesynski
Selia Alvarado
Scottie Ornelas
Sherm Miller
“Ski” Malinowski
Stanley Bell
Thea Robertson
Tom Erling
Tom Mowbray
Tony Ballis
Tony Sanzo
Walter Vestnys
Zampa, Dick Jr. Albert Lallement
Bob Pickens
Cal Caliguiri
Curly Berry
David McCabe
Duane Colombo
Earl Patz
Emery Shepherd
Mike McCabe
Neal Clayton Sr.
Pauline Jacques
Terry Mays
Tom Alger
Tom Clark

Other donations

Adams, Howard
American Income Life Insurance
Arioto, Elizabeth
Arnz Law Firm
Bailey & Associates Law Firm
Bailey, Bruce
Baja Construction
Bell Law Firm
Bernard Kotkin & Co.
Berry, Ken
Bevolo, Patricia
Bremer, Bob
Building & Construction Trades Of Del Norte County
Building Trades of N. Nevada
California District Council Of Iron Workers
Cameron Welding
Capito, Mark & Genniene
Cement Masons Union #400
Central Labor Council Of Alameda County
Ciesynski, Rich & Dorothy
Colombo, Duane
Crockett Community Foundation
De Robles, Juan
District Council of Iron Workers, CA
Donaville, Vanessa
Dunn, Michael
Dunn, Michael – Merrill Lynch
East Bay Community Foundation – Rodeo M.A.C.
Fischer, George
Foltz, Richard
Froning, Monica
Harris Salinas Rebar
Hunt, Joe – Iron Workers International Union
Hunter, Keith
Hunter, Robbie
Impact
International Brotherhood Electrical Workers Union #332
International Brotherhood Electrical Workers Union #6
Iron Workers International Union
Iron Workers Local # 433 Los Angeles
Iron Workers Local #155 Fresno
Iron Workers Local #229 San Diego
Iron Workers Local #378 Oakland
Iron Workers Local #416 Los Angeles
Iron Workers Local #75
Iron Workers Local #75 Arizona
Jacques T- Shirts
Jacques, Pauline
Jerry Paul Neil Law Firm
John Otto Inc.
Kazan, McClain, Abrams, Fernandez, Lyons, Greenwood, Harley & Oberman Foundation Inc.
Kazan, Mcclain, Et Al Law Firm
Kennedy, Catherine (Zampa) & Kevin
Korabik, Kevin
Laborers Union #270
Law Offices of Ellyn Moscowitz
Lindco Sales
Lucchini, Rich & Rhonda
Lynn, Larry
Maderious, Don & Judy
Meistrell, Lora Lee
Mowbray, Mary
Northern California Distric Council Laborers
Northern California Carpenters
Northern California District Council Ilwu
Nu West Insurance
Pieterick, Ken
Plasterers Union #200
Ramos, Vince
Reinforcing Iron Workers Local #416
Reiswig, Gerald
Riley, Willie
Rock, Heather
Roda, Frank & Doris
Rose, Carol Zampa
Rose, Jack & Lois
Rosenberger, Charles – Nu West Insurance
Sacramento Building Trades
San Francisco Building & Construction Trades
Self, Bob
Sheetmetal Workers #104
Smith, Gene
State Of California Building & Construction Trades
State Of Nevada Building & Construction Trades
Stein, George
Steven Lyons & Associates
Straub, Paul
Sylvester, Carolyn (Zampa) & Cory
Trujillo, Ray
Union Estate Planning
United Labor Bank
Valentini, John & June
Vick, Gene & Jocelyn
Vlaming Associates
Wagner, Phil
Wais, Mary
Ward, Kevin – A-1 Struct. Sol.
Wells, Jeremy
Weltin Law Firm
Westwood Sign Company
Zampa Management Inc.
Zampa, Dennis & Pam
Zampa, Dick & Anne
Zampa, Dick & Tami
Zampa, Donald & Betsy
Zampa, Ronald

Grants

Crockett Community Foundation
Rodeo Municipal Advisory Committee
United Labor Bank

Special acknowledgments

John Robinson – Carquinez Press
Jamie Berg